Média

Media

Esthetic BLOG

Blog

Drakuloterapia-terapia plazmou

Pri  draculo terapii, spolupracujeme s najlepšími. Pri estetickej medicíne, liečbou obohatenou plazmou používame najkvalitnejšie vymoženosti estetickej medicíny. Liečba vrások vlastnou obohatenou plazmou je síce jednoduchá účinná metóda na vyhladenie vrások a naštartovanie tvorby kolagénu v povädnutej koži, ale pokiaľ pri nej nepoužívate najkvalitnejšie medicínske pomôcky, ktoré ponúka trh, nie je tak účinná. Klinika plastickej chirurgie Esthetic, však spolupracuje iba s najlepšími, preto pri našej draculo terapii volíte pre seba najvyššiu a tak najúčinnejšiu kvalitu.

Autologná krvná plazma,  bohatá na trombocyty sa podľa noriem FDA môže označovať ako PRP (platelet rich plasma) iba pri obsahu trombocytov vyšších ako než 50 %. Trombocyty sú práve tou podstatnou zložkou krvnej plazmy, ktorá zaručuje žiadaný efekt a to vďaka rastovým faktorom. Dokonalo ich oddeliť od ostatných zložiek krvi  (červené, biele krvinky) nie je jednoduché vzhľadom na ich podobný objem a hmotnosť. Aj keď existuje niekoľko spôsobov prípravy, niektoré z nich trombocyty poškodzujú  a väčšina z nich je potom neúčinná, pretože získaná plazma v sebe nesie minimálne množstvo trombocytov. Práve preto klinika Esthetic spolupracuje s firmou Regen Lab, ktorá vo svojich skúmavkách využíva patentovaný separačný gél, ktorý dokáže odfiltrovať ostatné zložky krvi, avšak zadrží krvné doštičky. Na základe štúdií garantuje v získanej plazme 80 % aktívnych trombocytov a to dokonca alfa granúl.  Krvné doštičky tak zostávajú zachytené na špeciálnom thixotropnom gele a na stenách skúmavky, pričom jej niekoľkonásobným otočením  sa v skúmavke uvoľňujú späť do objemu získanej krvnej plazmy a vzniká tak A-PRP s optimálnou koncentráciou.

Skúmavky Regen Lab spadajú podľa európskeho nariadenia 93/42/EEC do kategórie IIb, medical devices.  Určené sú teda k aplikácií získaného materiálu späť do človeka, na rozdiel od skúmaviek IVD.  Skúmavky sú vyrobené zo skla, ktoré poskytuje ideálne prostredie pre prežitie trombocytov.

Skúmavky IVD (in vitro diagnostic) sú určené, už podľa názvu, iba k odberu krvi za účelom testu a sú vyrobené z plastu. Nepodliehajú tak prísnym kritériám ako zdravotnícke prostriedky triedy IIb. Príprava PRP v IVD skúmavkách za účelom ďalšej aplikácie in vivo je nelegálne.

Z hľadiska sterility je dôležité aj zachovanie uzavretého systému prípravy. Regen Lab , s ktorým klinika Esthetic spolupracuje využíva systém Vacutainer, kedy dochádza k otvoreniu podtlakovej skúmavky behom celej prípravy. Výhodou tohto systému je tiež to, že postup je unifikovaný a tak  ktokoľvek môže pripraviť výsledný materiál v rovnakej kvalite.

V neposlednom rade, podstatné sú aj  certifikácie, ktoré potvrdzujú správny proces výroby či sterilizácie skúmaviek. Výroba Regen Lab produktov je v GMP podmienkach štandardných pre výrobu liečiv, dodržiavané sú všetky normy ISO a certifikované sú aj samotné skúmavky. Spoločnost Regen Lab je jednou z mála, ktorá získala certifikáciu na svoje produkty naprieč kontinentmi - Amerika (FDA), Európa (CE), ale tiež Ázia a Austrálie. Firma je tiež jedinou spoločnosťou na svete, ktorá umožňuje certifikované skombinovanie PRP s kyselinou hyaluronovou v uzavretom systéme a to iba v jednom kroku, lebo kyselina je priamo súčasťou podtlakové skúmavky, do ktorej sa odoberá krv na prípravu PRP. Produkt Cellular Matrix, ktorý klinika Esthetic používa je dokonca patentovaným svetovým unikátom.

Najkrajšie sme po tridsiatke, ale naša krása je vo veľkom nebezpečenstve

Viete v ktorom veku je žena najkrajšia? Vedci zistili, že presne vtedy, keď oslávi 31. narodeniny.

Viete v ktorom veku je žena najkrajšia? Vedci zistili, že presne vtedy, keď oslávi 31. narodeniny. V tomto veku má už za sebou búrlivú mladosť, pubertálne a postpubertálne experimenty so svojim výzorom, väčšinou má celkom slušnú pozíciu v zamestnaní, stabilný príjem a stáleho partnera. Toto relatívne pokojné obdobie sa údajne pozitívne odráža na jej výzore.

Ale nič nie je, bohužiaľ, zadarmo a nič netrvá večne. Ani krása. A aby nám vydržala čo najdlhšie, treba sa o seba starať. Dokonca viac ako inokedy. Čakajú nás totiž náročné roky. Po tridsiatom roku podľa psychológov nastáva v živote ženy jedna z najnáročnejších etáp – turbulentná kariéra, tehotenstvá, starostlivosť o deti, starostlivosť o domácnosť, rozličné rodinné starosti a nebudeme si nič nahovárať, problémy v partnerskom spolužití.

Stresové obdobie tak ovplyvňuje našu výživu – nakupujeme vo „fast foode“, aby sme všetko stihli varíme z polotovarov, chýbajú nám vitamíny, spánok, stres riešime cigaretami a alkoholom a mladosť naháňame na firemných večierkoch. Ešte stále si myslíte, že starostlivosť o pleť v tomto veku nie je dôležitá? Čím sa líši od starostlivosti v iných obdobiach? Veď každá pleť chce svoje, či už ide o pokožku čerstvo narodeného bábätka, či o pleť viac zrelej dámy. Áno, to je dozaista pravda, ale po tridsiatom roku nastáva jeden veľký zvrat ...

... pleť nám totiž začína starnúť.
Naša pleť je v období medzi 30. až 40. rokom najviac zaťažovaná a postupne prestáva zvládať nátlak hektického života. Ak sa o ňu nebudeme starať, čoskoro na nej objavíme prvé príznaky prirodzeného starnutia. V koži sa znižujú hladiny hormónov, ktoré majú pozitívny vplyv na pevnosť, regeneráciu i pružnosť. Koža sa tak regeneruje oveľa pomalšie, staré bunky sa horšie odlučujú, naša pokožka vädne, ochabuje, vráskavie sa a stenčuje sa. Okrem hormónov tento stav významne ovplyvňuje aj lymfatický systém, ktorý ovplyvňuje metabolizmus a dýchanie pokožky. Koža v tomto období prechádza radikálnou prestavbou, kedy kolagén mení svoje usporiadanie a kedy ubúda ako mazu, tak aj potu.

Dá sa tomu vôbec zabrániť?
Samozrejme, ideálne by bolo chodiť niekoľkokrát za týždeň do posilňovne a cvičiť aj inak aspoň dvakrát týždenne, chodiť pravidelne do wellness centier a tiež si užívať minimálne raz mesačne v kozmetickom salóne.

Kto však má na toto všetko čas a peniaze?
Faktom však je, že bez kvalitnej starostlivosti sa jednoducho nezaobídete. Ak teda chcete zamedziť, či aspoň spomaliť predčasné starnutie svojej pokožky, musíte pre to niečo urobiť. Ak chcete zabrzdiť starnutie čo najviac, je dôležité, aby ste s bojom začali ešte skôr, než k tomu začne dochádzať. „Okrem pravidelného čistenia pleti profesionálnou kozmetičkou a používania špeciálnych krémov, ktoré majú preukázateľný efekt na vyhladzovanie jemných vrások a dodávajú pleti živiny, pomôžete svojej pleti správnou životosprávou a zdravým spôsobom života. Mnohé dámy, ktoré ku nám chodia sú zúfalé z toho, že vyskúšali množstvo značkovej kozmetiky a nič im nepomohlo. Na našej klinike pre ne máme jednoduché riešenie – počítačovú analýzu pleti. Tá presne určí, kde konkrétne má ich pleť nedostatky a aké potenciálne riziká jej hrozia a klientke tak vieme ponúknuť ideálnu terapiu,“ vysvetľuje známa dermatologička MUDr. Alexandra Novotná PhD.

Pleť - zrkadlo do duše
Stav pleti o nás prezrádza veľa. Nie nadarmo sa hovorí, že je to zrkadlo našej duše. Ak nebudete dostatočne relaxovať, odpočívať, spať, na pleti sa vám to okamžite prejaví. Zlá psychika a zlá pleť so sebou naozaj veľmi úzko súvisí. Neveríte? „Skúste sa rozhliadnuť okolo a všímajte si tváre tých, ktorí sú večne veselí a optimistickí. Ich tvár má zvyčajne zdravé ružové sfarbenie a ak majú nejaké vrásky, tak najmä od smiechu, ktoré väčšina z nás považuje za sympatické. Ak teda chcete zostať čo najdlhšie mladí, okrem kvalitnej starostlivosti sa nezabudnite aj usmievať a svoje starosti aspoň občas hodiť za hlavu,“ odporúča MUDr. Novotná.

AUTOR: klinika Esthetic

Leto dalo vašej pleti zabrať!

Je čas dopriať jej starostlivosť
Pre väčšinu z nás nie je jednoduché rozlúčiť sa s letom. Len veľmi ťažko si začíname zvykať na čoraz kratšie dni, chladnejšie počasie, menej slnečných lúčov a všadeprítomné jesenné depresie. Čím skôr si však uvedomíme, že nastala zmena ročného obdobia, tým skôr ju akceptujeme, prispôsobíme sa jej a začneme podnikať aj zmeny v každodennej starostlivosti o seba.

O tom, prečo je dobré na jeseň venovať svojej pleti zvýšenú pozornosť, hovorí známa dermatologička MUDr. Alexandra Novotná, PhD.: „Jeseň je čas, kedy by ste sa mali zamerať na všetky škody, ktoré napáchali slnečné lúče, dlhé kúpanie v slanej alebo chlórovanej vode a prudké teplotné zmeny spôsobené klimatizáciou. Je to zároveň prechodné obdobie, kedy môžete svoju pleť dokonale pripraviť na studenú zimu, do ktorej by mala pokožka vstupovať v najlepšej možnej kondícii,“ vysvetľuje.

Každé ročné obdobie si vyžaduje špecifickú starostlivosť o pleť. Kým prípravky, ktoré používame v lete, by mali predovšetkým obmedzovať tvorbu mazu a chrániť nás pred prudkým slnečným žiarením, jesenná kozmetika by mala pomôcť obnoviť rovnováhu pleti. Pokožka v tejto dobe potrebuje veľa vitamínov a ďalších vyživujúcich a hydratačných látok.

Skontrolujte si kožu
Po lete by malo byť samozrejmé skontrolovať si znamienka a pigmentácie a zvýšenú pozornosť venovať novotvarom, ktoré ste pred tým na koži nemali. ,,Je potvrdené, že slniečko urýchľuje starnutie kože a spôsobuje tvorbu rôznych nezhubných nádorčekov. Známe je aj to, že v tých najhorších prípadoch spôsobuje rakovinu kože. Preto je po letnom slnení vhodné navštíviť dermatológa, aby skontroloval, či nie je niečo v neporiadku,“ upozorňuje doktorka Novotná.

Jeseň je ideálnym obdobím pre zákroky na koži, pretože väčšina z nich vyžaduje niekoľkotýždňový zákaz slnenia. V tomto období je dobré nechať si odstrániť pigmentové škvrny, rozšírené cievky či podstúpiť laserové zákroky na odstránenie výrastkov.

Zbavte sa nečistôt
Po lete zbavte kožu na tvári, ale aj v dekolte či na chrbte všetkých nečistôt. Vodeodolné opaľovacie krémy, ktoré ste používali v lete, zanechali na pleti prvky, ktoré teraz upchávajú póry. Pomôže vám od nich bahenný peeling alebo čistiaci pleťový peeling. Peelingy sú veľmi účinné prípravky pre hĺbkové čistenie pórov a dokonale pleť pripravia pre ďalšiu kozmetickú starostlivosť. Jednoduché mechanické peelingy zvládnete aj doma. Náročnejší je chemický peeling, ktorý patrí výlučne do rúk odborníka, pretože sa pri ňom používa rozlične koncentrovaná kyselina. Pomáha pri zlepšení stavu pleti po akné, pri mastnej pokožky, na zjemnenie jej povrchu, sploštenie jaziev, zmenšenie veľkosti pórov, zblednutie pigmentových škvŕn, vyhladenie jemných povrchových vrások a celkovo jasnejší vzhľad pokožky.

Hydratujte pleť
Na jeseň začnite používať krémy s iným zložením, než tie, ktoré ste používali v lete. Zvoľte tie s hutnejšou konzistenciu a s viacerými výživnými zložkami. Zamerajte sa na hydratáciu a vitamíny. Pre cielenú hydratáciu je dobré aplikovať hydratačné pleťové sérum alebo si doprajte hydratačnú alebo regeneračnú masku. Využite pri tom blahodárne účinky olivového oleja, mandlí alebo kozieho mlieka. Nemyslite si, že hneď ako skončí leto, môžete prestať používať prípravky s ochranným faktorom. Slnko aj na jeseň občas vylezie spod mrakov a jeho lúče sú stále nebezpečné. Vyberte si niektorý z make-upov s ochranným faktorom a zabijete tým dve muchy jednou ranou. Ak nepoužívate make-up, existuje aj široká škála denných pleťových krémov chrániacich pred slnečným žiarením.

Pamätajte, že krása vychádza zvnútra. Pokožka je vyživovaná krvou a tu zasa priamo ovplyvňuje váš jedálniček a životný štýl. „Nielen pre pleť je dôležité dôsledne dodržiavať pitný režim. Bez vody koža vysychá a nie je schopná prijímať živiny, ani vylučovať škodlivé látky. Čo sa týka jedálnička, pleti škodí nadmerné množstvo tuku, cukru a soli. Nezatvárajte sa na jeseň do nevetraných priestorov, lebo aj nedostatok kyslíka sa na pleti nepriaznivo prejaví. Kedykoľvek počas dňa, ak to počasie dovolí, sa prejdite na čerstvom vzduchu a tiež venujte čas aktívnemu pohybu, pri ktorom sa prekrvuje pokožky. Na záver ešte odporúčam nezanedbávať spánok a neochudobňovať tak svoju pleť o prirodzenú schopnosť regenerácie počas doby, keď spíte. Aj v estetickej medicíne platí, že problému je lepšie predchádzať, ako ho riešiť, keď už vznikne,“ radí doktorka Novotná.

AUTOR: klinika Esthetic

Silikónové prsia sa mužom páčia. Umelá krása ich už neodrádza

Podľa posledného prieskumu agentúry STEM / MARK sa deväť z desiatich mužov priznalo k tomu, že sa ženám aj na verejnosti pozerajú do výstrihu. Pôvabné prsia mužov priťahujú, a práve preto ich aj ženy chcú mať čo najdokonalejšie. Lenže aké sú tie „dokonalé prsia"? Asi nie je žena, ktorá by bola absolútne spokojná so svojimi prsiami. Tá, ktorá má drobné prsia, chce veľké, a tá s veľkými by zase chcela mať malé.

Navyše aj vkus mužov kolíše od veľkosti čerešní až k melónom. Niektorí dokonca tvrdia, že majú radi malé prsia alebo že im na veľkosti dámskeho poprsia nezáleží. Lenže čo keď muži ženám s malými prsiami len ohľaduplne klamú, podobne ako ženy mužom o veľkosti ich prirodzenia? Koniec koncov to, že páni majú radšej bujné dekolty, potvrdzuje aj spomínaný prieskum agentúry STEM / MARK, v ktorom z 500 mužov 53 percent odpovedalo, že by väčšie poprsie u svojej partnerky uvítalo.

Asi všetci, aj ženy aj muži, sa zhodneme aspoň na tom, že najkrajšie prsia sú pevné. Proti pevnosti poprsia je však neúprosný čas a tiež gravitácia. Ženy sú skrátka pod tlakom. Neustále meranie vedie ku komplexom, čo je hlavný dôvod, prečo nakoniec prichádzajú za plastickým chirurgom. „Absolútnu väčšinu dám ku nám privedie práve snaha posilniť si sebavedomie a zvýšiť vlastnú atraktivitu," potvrdzuje MUDr. Alexandra Novotná PhD, majiteľka prestížnej bratislavskej Kliniky Esthetic. „Ženské prsia boli od nepamäti symbolom krásy a ženskosti. Preto sa nemožno diviť, že ich veľkosť výrazne ovplyvňuje psychiku ženy v prípade, že dôjde podľa jej názoru, alebo názoru okolia, k určitej odchýlke. Prsník je súčasne jednou z najdôležitejších sexuálnych a erotogénnych častí ženského tela,“ dodáva doktorka Novotná.

Vo Veľkej Británii, uskutočnili nedávno prieskum, kde sa pýtali tisícky mladých slečien, či by chceli radšej väčšie prsia, alebo vyššie IQ. Takmer polovica opýtaných by mala radšej väčšie prsia. Je to svojím spôsobom logické, keď reprodukcia je hlavné poslanie, ktoré žene dala príroda do vienka. K naplneniu tohto cieľa sú prsníky rozhodne praktickejším pomocníkom, než aj ten najbystrejší úsudok.

Silikónové prsia sa pomaly stávajú bežnou súčasťou našich životov v dobe, kedy všetci túžime po kráse. Možno je už len otázkou času, kedy budú chirurgicky upravené pevné prsia pre každú ženu rovnako samozrejmé, ako sú dnes zvýraznené mihalnice alebo oholené nohy.

Estetická chirurgia má stále viac fanúšikov. Kým ešte pred pätnástimi rokmi väčšina ľudí umelé zväčšenie pŕs odmietala, dnes sú pomery opačné. Medzi opýtanými mužmi ich so silikónmi súhlasilo 80 percent. Konzervatívnych pánov, ktorým sa páčia prsia rýdzo prírodné, rapídne ubúda. Jednoznačne sa proti plastickej operácii partnerky vyjadrilo iba 20 percent opýtaných.

Z prieskumu vyplynulo celkom prekvapivé zistenie: mužov, ktorým sa viac páčia prsia upravené plastickým chirurgom už zďaleka nie je len zanedbateľná hŕstka, ale celá tretina. Druhej tretine vyhovujú prírodné i silikónová prsia a len jedna tretina respondentov dáva prednosť prírode.

AUTOR: klinika Esthetic

Neobťažujte okolie vašim potom

Každý z nás sa potí. Je to prirodzený jav, ktorým telo odvádza škodlivé látky z organizmu, reguluje teplotu, či reaguje na stres. Aj keď máme pocit, že sa nepotíme, bežne sa z tela za deň odparí minimálne pol litra potu. V lete sa prirodzene potíme vplyvom okolitého tepla oveľa viac než v zime a v horúčavách, pri námahe alebo športe, vypotíme až 1,8l vody. Niektorých z nás však trápi nadmerné potenie neustále. Mapy na oblečení v podpazuší, spotené dlane, či chodidlá nie sú ničím príjemným nielen pre nás, ale ani pre naše okolie.
Samotný pot nijako nezapácha, obsahuje 99% vody a až 250 rôznych ďalších látok - soľ, draslík, močovinu, mastné kyseliny... Nevábny pach začne vydávať až potom, čo pot rozložia baktérie, ktoré máme na koži. Byť v prítomnosti potom zapáchajúceho človeka nie je pre nikoho príjemné. „Pri nadmernom potení, hyperhidróze, vždy pátrame po vnútornej príčine. Musíme vylúčiť cukrovku, ochorenie štítnej žľazy, potenie sprevádzajúce klimaktérium, prípadne neurologické ochorenie,“ hovorí MUDr. Alexandra Novotná PhD., majiteľka Kliniky Esthetic a dodáva: „Existujú však aj jedinci, ktorí sa potia bez toho, aby sa u nich zistila vnútorná príčina. Takéto potenie neuveriteľne obťažuje a znižuje kvalitu života dotyčnému človeku. Nadmerné potenie v podpazuší, na dlaniach alebo na stupajach, ktoré nie je podmienené iným vnútorným ochorením, postihuje približne 2, 8% populácie. Dnes už vieme týmto ľuďom pomôcť bez operácie, injekčnou aplikáciou botulotoxínu.“

Botoxom proti poteniu
Na liečbu nadmerného potenia sa používa veľmi riedený roztok botulotoxínu typu A, ktorého malé množstvo sa aplikuje do kože postihnutej oblasti v počte približne jeden vpich na 1 cm štvorcový. Princíp účinku botulotoxínu spočíva v zabránení prevodu vzruchov nervových vlákien na potné žľazy. „Zákrok je takmer nebolestivý, vpichuje sa pri ňom maximálne 400 jednotiek botulotoxínu do približne 20 vpichov v každom podpazuší. Vpichy sú povrchové a hoja sa do niekoľkých hodín. Trvá to približne pol hodinu a 24 hodín po zákroku neodporúčam použiť antiperspirant či deodorant, podpazušie je dobré zasypať iba detským púdrom. Efekt terapie sa začne rozvíjať do 3 dní po aplikácii. Dĺžka trvania efektu je individuálna, od 3 mesiacov až do 1 roka, v priemere 6 – 9 mesiacov. Nie je sa treba obávať toho, že by ste sa na inom mieste tela začali potiť viac.“ vysvetľuje MUDr. Novotná Sekréciu potu je takto možné zredukovať na 10% pôvodného potenia, čo bolo dokázané objektívnymi vyšetrovacími metódami. Botulotoxínové ošetrenie však človeka hyperhidrózy nezbaví navždy, symptómy sa postupne znovu objavia. Nutnosť opakovať aplikáciu je individuálna a pohybuje sa medzi 8 až 12 mesiacov aj dlhšie.

Bude ma to bolieť?
Bolestivosť zákroku sa značne líši podľa miesta aplikácie. Nenáročná, bez nutnosti použitia anestézie, je napríklad aplikácia v podpazuší či na dlaniach. Oproti tomu aplikácia na chodidlách je veľmi bolestivá a zvyčajne sa prevádza v analgosedácii (riadenom spánku). Pri prvej konzultácii otvorene prediskutujte s lekárom svoje očakávania. Lekár by sa vás mal spýtať na zdravotnú anamnézu a na súčasný zdravotný stav. V prípade silnej hyperhidrózy vás tiež môže poslať na kompletné interné vyšetrenie, ktoré môže odhaliť zdravotné problémy, ktoré nadmerné potenie spôsobujú. Miesta, kam bude botulotoxín aplikovaný, určí lekár pomocou jodo-škrobového testu. Počítajte s tým, že po tomto teste môžu byť ošetrované miesta niekoľko dní mechanicky zafarbené do modra.
„Zákrok je vykonávaný ambulantne a klient po ňom môže hneď odísť domov. Ak bolo ošetrenie vykonané na hlave, nemal by sa 4 hodiny predkláňať ani ležať. V prípade ošetrenia dlaní by nasledujúce hodiny nemal nosiť nič ťažké, šoférovať, ani dlane inak namáhať. Ošetrovaných miest by sa nemal dotýkať najmenej 24 hodín, potom sa ich môže šetrne umyť. Žiadne špeciálne obmedzenia si však tento zákrok nevyžaduje,“ dodáva doktorka Novotná.
Nadmerné potenie má teda riešenie. Už nemusíte za sebou zanechávať pachovú stopu kamkoľvek sa pohnete. Stačí sa poradiť s odborníkmi a váž život sa môže stať voňavejším.

AUTOR: klinika Esthetic

Pehavý problém

Pehy sú pre niekoho vážnym psychickým problémom, pre iného sú naopak výhodou, ktorá mu dodáva pocit výnimočnosti. Herečky Táňa Pauhofová či Vica Kerekeš sú krásne a svoje pehy nijako neskrývajú. V diskusných internetových fórach je však veľa tých, ktorí svoje pehy doslova nenávidia a chcú sa ich za každú cenu zbaviť. „Neznášam leto, slnko mi vždy vyťahá na tvári pehy a vyzerám ako Pipi...,“ píše anonym.

Kozmetický problém alebo zdravotné riziko? 
Pehy sú z medicínskeho hľadiska genetickou poruchou. Týkajú sa predovšetkým ľudí so svetlejšou pokožkou a svetlými očami, s vlasmi do červena alebo hnedočervena. Objavujú sa najčastejšie na tvári, v dekolte a na chrbte. Ide o nerovnomerne ohraničené fľaky, ktoré sú vytvorené zhlukom pigmentu, tzv. melanínu. Peha nie je znamienko, ktoré by mohlo spôsobiť závažné zdravotné riziká, je to iba neškodný nahromadený pigment v dolnej časti pokožky. „Ako problém sa pehy definujú najmä z kozmetického hľadiska. Ak považujeme za dokonalosť úplne hladkú, alabastrovo bezchybnú pokožku, pehy sú akousi nedokonalosťou na pleti. Ale jedným dychom treba povedať, že absolútna krása a symetria tváre sú relatívnym ukazovateľom toho, čo je alebo nie je na žene pekné. Pokiaľ je to totiž skutočne typ ryšavo – pehavej slečny, je pre ňu podľa môjho názoru oveľa dôležitejšie prekonať obdobie puberty a hľadania sa, pokiaľ neobjaví svoj vlastný štýl. Mnohé klientky však na odstránení pieh trvajú aj po konzultácii, ktorá predchádza akémukoľvek zákroku na koži,“ vysvetľuje MUDr. Alexandra Novotná, PhD. majiteľka bratislavskej Kliniky Esthetic.

Ako ich odstrániť
Najmenej invazívnou a najjednoduchšou metódou je mikrodermabrázia. Ide vlastne o mechanický píling, pri ktorom sa prebrusuje vrchná vrstva pokožky diamantovou brúskou. Obrusovaním hornej vrstvy kože, epidermy, dôjde k zblednutiu pieh. Treba však podotknúť, že je to aj najmenej účinná metóda.
Chemický píling je metóda, ktorá sa musí použiť viackrát po sebe, aby bol jej účinok uspokojujúci. Použitie ovocných kyselín a ich mutácií (betahydroxikyseliny, lipohydroxikyseliny a iné) však nesie so sebou riziko menšieho poškodenia a následného hojenia pokožky. V minulosti bol veľmi účinným spôsobom odstraňovania pieh stredne hlboký píling fenolom. Ten sa však v dnešnej dobe nepoužíva vzhľadom na fakt, že je toxický a jeho toxickým účinkom na obličky a srdce bol vystavený nielen klient, ale aj dermatológ. „Táto metóda však inde vo svete nie je ešte príliš zabudnutá a stáva sa, že si ju pýtajú klientky zo zahraničia, ktoré s ňou mali dobrú skúsenosť. Riziko však príliš prevyšuje nad výsledným benefitom. Najúčinnejšou metódou je v súčasnosti použitie polychromatického svetla (IPL alebo Intense Puls Light, teda pulzné svetlo), ktoré akoby „vychytáva“ melanocyty v koži, pričom okolitú kožu vôbec nepoškodzuje,“ hovorí MUDr. Novotná. Použitie IPL svetla je zákrok, ktorý absolútne človeka nevyradí z každodenného života. Všetko, čo sa odohráva, sa totiž deje vo vnútri kože, nie na koži. Nezanecháva žiadne chrasty, žiadne popáleniny. Pehy po zákroku sčervenejú a následne na to ešte viac stmavnú. Hoja sa olupovaním a vstrebávaním a nakoniec sa stratia. Ide o ambulantný zákrok, ktorý je pre pacienta príjemný. Ak sa teda niekto rozhoduje na základe rýchlosti a minimálnych vedľajších prejavov, pulzné svetlo je určite jednotkou. Zákrok sa zvykne rozdeliť do niekoľkých sedení, aby sa eliminovalo riziko zápalu kože na minimum. Pri prvých sedeniach sa odstránia najtmavšie a najväčšie pehy a potom sa pleť už len dočisťuje.

Navždy zbohom?
Pokožka po zákroku ostane bez pieh, ale len do chvíle, kedy ju znova nevystavíme slnku. „Melanocyty v koži totiž ostávajú naďalej aktívne, čiže ako prevenciu pred znovu objavením pieh odporúčam používanie opaľovacích krémov s vysokým ochranným faktorom. Navyše, ľudia s pehami majú väčšinou veľmi bledú pokožku a takí vôbec nepatria na slnko. Existuje u nich zvýšené riziko rôznych, dokonca až prekanceróznych (prednádorových) zmien na koži,“ upozorňuje MUDr. Novotná 

Ak teda svoje pehy naozaj nemáte radi a chcete predísť ich vzniku, používajte počas leta krém s ochranným faktorom proti slnečnému žiareniu. Ak sa aj napriek tomu objavia a budete sa ich chcieť zbaviť, počkajte do jesene, kedy už slnečné žiarenie bude menej intenzívne. Slnko totiž zákrokom na koži nepraje a na ošetrených miestach by mohlo spôsobiť problémy.

AUTOR: klinika Esthetic

Ach tie vrásky... Prečo ich máme a vieme sa ich vôbec zbaviť?

Starnutie je prirodzený proces, ktorý je bohužiaľ najviac viditeľný na našej pleti. Starnúca koža postupne slabne, padá a tým sa na nej tvoria vrásky, linky a brázdy. Závažnosť týchto zmien závisí od genetických dispozícií, kožného fototypu a pôsobenia faktorov životného prostredia.

V dermatológií a estetickej medicíne sa rozlišuje niekoľko stupňov „vráskavej“ pleti:

Mierny stupeň - na pleti je len zopár vrások, ktoré takmer vôbec nepotrebujú krytie make-upom.
Stredný stupeň – pleť je poblednutá až sivá, obsahuje predčasné linky a vrásky, ktorých korekcia vyžaduje trochu make–upu.
Pokročilý stupeň – na pleti sú už trvalé vrásky, farba kože je sivá s rozšírenými cievkami, pórmi a solárnymi fľakmi, pleť si vyžaduje intenzívne krytie make-upom.
Ťažký stupeň – znamená už existenciu hlbokých vrások a rýh, množstvo rozšírených cievok a pigmentácií, ktoré sa nedarí úplne prekryť make-upom.

Ako vznikajú vrásky?
Na vzniku vrások sa podieľajú tieto faktory:

 • biologické starnutie
 • priame slnečné žiarenie
 • pohyby mimických svalov
 • gravitácia
 • zranenia
 • chirurgické výkony
 • akné
 • iné kožné ochorenia s tendenciou k jazve (napr. lupus)
 • fajčenie

Jemné linky
Jemné linky a vrásky vznikajú v dôsledku nepravidelného zahusťovanie dermis a z dôvodu zníženia množstva vody v epidermis. Dehydratácia pleti je spôsobená najmä priamym účinkom slnečného žiarenia, pôsobením rozličných toxínov zo životného prostredia a fajčením.

Brázdy
Hlbšie linky alebo ryhy sú klasifikované ako dynamické alebo statické. Dynamické línie sa objavujú pri pohybe, teda v čase aktivity tvárových svalov. Dynamické linky sa postupne menia na statické a začnú byť na pleti viditeľné aj v čase, keď mimické svaly nie sú v pohybe. Takto vznikajú napríklad vejáriky okolo očí, ktoré sú spôsobené úsmevom a aktivitou očných svalov. Tiež vrásky na čele sú dôsledkom kontrakcie čelového svalu a dvíhania obočia. Linky hnevu medzi obočím si zase spôsobujeme, keď sa mračíme alebo sme často zamyslení. Dynamické vrásky sa často tvoria aj okolo pier.

Ako koža starne, stráca sa jej pružnosť a elasticita a vplyvom gravitácie postupne klesá. Koža je oslabená tým, že vekom dochádza k redukcii tukových buniek v podkoží, k strate kolagénu a elastínových vlákien v dermis.

Výsledkom je:

 • Ptóza obočia (čelo sa posúva nižšie, takže obočie poklesne cez očné viečka).
 • Ptóza viečok (horné viečko klesá cez oko, v niektorých prípadoch až tak, že obmedzuje videnie).
 • Vreckovitosť horného a dolného viečka.
 • Ovisnuté spodné viečka, odhaľujúce začervenanú sliznicu pod okom.
 • Laloky v okolí čeľuste.
 • Podbradok.
 • Pretiahnuté ušné lalôčiky.
 • Pád špičky nosa.
 • Povis hornej pery.

Akú liečbu vrások máme k dispozícii?

Moderná medicína dnes dokáže zabezpečiť mladistvý vzhľad pleti oveľa dlhšie, ako nám predurčuje vek. Existuje množstvo krémov, metód, procedúr a chirurgických výkonov, ktoré sú skutočne účinné, ale v mnohých prípadoch je nutné ich navzájom kombinovať, opakovať či pravidelne používať. Najlacnejší a najefektívnejší spôsob ako chrániť pleť pred predčasným starnutím je chrániť ju pred priamym slnečným žiarením a vyhnúť sa fajčeniu, čo zahŕňa aj pasívne fajčenie, teda pobyt v zafajčenom priestore.

Ďalšou nutnosťou je pravidelná hydratácia. Kvalitné kozmetické prípravky s hydratačným účinkom zlepšia schopnosť kože zadržiavať vodu. Treba si vybrať také, ktoré nespôsobujú alergiu, pleť nedráždia, po aplikácii nepáli ani sa na nej netvorí akné.

Resurfacing je ďalší účinný nástroj, ktorý zahŕňa rôzne techniky v rámci ktorých sa obrusuje horná vrstva epidermis pomocou chemických alebo mechanických prostriedkov. Jej postupné zlupovanie vyrovnáva pigmentáciu a zlepšujú štruktúru pokožky. Pomáha odstrániť jemné linky a zmierniť statické brázdy. Patrí sem povrchový a stredne hlboký chemický peeling, dermabrázia a mikrodermabrázia, Neodym : YAG laser, resurfacing CO2 laserom, intenzívne pulzné svetlo a tiež implantácia kyseliny hyaluronovej. „Klientky, ktoré k nám chodia, najviac trápia vrásky v okolí úst, očí a na čele. Pre dynamické linky je ideálnym riešením aplikácia botulotoxínu. Toxín spôsobí paralýzu svalov, ktoré sú zodpovedné za vrásky hnevu, stračiu nôžku okolo očí a za vrásky na čele. Vieme ním aj zmeniť tvar obočia a odstrániť vrásky v okolí pier,“ hovorí MUDr. Alexandra Novotná, majiteľka Kliniky Esthetic.

Plastická chirurgia pomáha v prípadoch, keď je potrebné upraviť väčší objem tvárového tkaniva a zmeniť štruktúru ochabnutých svalov. Lifting, teda celkový facelift alebo mid - face lift odstráni prebytočnú kožu a utiahne základné svaly dolných dvoch tretín tváre (tváre a krku). Môže tiež vyrovnať kožu na čele, vytiahnuť obočie, upraviť prevísajúce očné viečka, zdvihnúť padajúcu špičku nosa, odstrániť nadbytočnú kožu a tukové vankúšiky z očných viečok a zlepšiť vzhľad ovisnutého krku.

AUTOR: MUDr. Alexandra Novotná, dermatologička, majiteľka kliniky Esthetic

Chĺpky a tetovanie, problém, ktorý sa dá odstrániť

Tetovanie – ako sa ho zbaviť?
S požiadavkou zbaviť sa takejto „okrasy“ sa stretáva aj dermatologička MUDr. Alexandra Novotná, PhD. „Je to pomerne častý zákrok, i keď na rozdiel od západných krajín, kde je tetovanie skôr „out“, u nás ešte stále pretrváva doba tetovania,“ zdôrazňuje. „Ide o ambulantný zákrok, robí sa veľmi kvalitným laserom a treba ho dva- trikrát zopakovať. Záleží na intenzite a farebnosti tetovania,“ vraví Novotná. „Laserové pulzy sa dostanú cez vrchnú časť pokožky k pigmentu tetovania, následne ho rozstrelí a pigment sa potom prostredníctvom obranných mechanizmov a lymfy vstrebe a vylúči z organizmu,“ vysvetľuje odborníčka.

Bolí to?
Zákrok je minimálne bolestivý, nie viac ako pri samotnom tetovaní.

Čo sa dá odstrániť?
Permanentný očný mejkap.

Zbavte sa chĺpkov do leta!
Skôr než vyrazíte k vode, pripravte svoje telo do plaviek. Teraz je najvyšší čas. Ak ešte nie je pokožka opálená, tmavé chĺpky sa jednoducho dajú odstrániť laserom. Zákrok nie je bolestivý. „Laserové svetlo vyhľadáva vlasovú cibuľu, preto musí byť chĺpok tmavý. Bledé laser nechytá. Odstraňujú sa chĺpky, ktoré sú v rastovej fáze a odstránenie je trvalé. Aby sa ale dosiahol tento efekt, laser musí vyhľadať chĺpky, ktoré sú vo fáze množenia zárodočných buniek. Tých je približne 30 percent, preto zákrok treba tri, štyrikrát opakovať,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Alexandra Novotná, PhD..

Stihnete to do leta?
Práve pre nutné opakovanie zákroku si niektoré klientky odkladajú zákrok na jesenné či zimné mesiace. Pokojne však môžete začať aj teraz, stihnete ešte dve sedenia pred letom, ďalšie ošetrenie potom absolvujete po lete. Odstupy od takýchto zákrokov sú individuálne, podľa toho, o akú časť tela ide. „Pri tvári sú to asi štyri týždne, na tele osem a na nohách dvanásť týždňov,“ vraví doktorka Novotná.

AUTOR: klinika Esthetic, www.esthetic.sk

Botulotoxín v dermatológii- zázračný liek alebo jed?

Otázka bezpečnosti botulotoxínových injekcií býva prvá, ktorú dostávam od klientov pred zákrokom. Vždy odpovedám, že v medicíne platí, že každý liek môže byť jedom, záleží len od množstva podanej látky, ktorú aplikujeme do tela. Botulotoxín nie je výnimka.

Prvýkrát som ho aplikovala u slovenskej klientky v roku 2002 a vo svete sa používa už viac ako 20 rokov. Špecialisti z našej Kliniky Esthetic s ním pracujú najdlhšie v republike a na základe osobných skúseností môžem povedať, že aplikácia botulotoxínu je bezpečná, efektívna a osvedčená metóda pre liečbu jemných liniek a vrások. V estetickej medicíne znamenalo jeho zavedenie doslova revolúciu, aj keď prvý ho použil očný lekár Dr. Scott na liečbu strabizmu (škuľavosti). Existuje niekoľko typov tohto toxínu, ktorý našiel uplatnenie v mnohých medicínskych odvetviach. Na našej klinike pracujeme s botulotoxínom typu A (BTX – A), ktorého účinky sú najlepšie preskúmané.

Ako som už spomenula, klientom pomáha najmä pri odstraňovaní mimických vrások, používame ho však aj pri korekcii nadmerného potenia na tvári, na dlaniach alebo na stupajách. Na základe veľmi pozitívnych výsledkov, postupne rozširujeme pôvodné indikácie a využívame ho aj na liečbu vrások nad hornou perou a na krku. Dokážeme ním dokonca zdvihnúť špičku padnutého nosa bez operácie, či odstrániť tzv. gummy smile, ktorý trápi ženy, ktorým pri úsmeve vidno horné ďasno. Veľmi dobré výsledky aplikácie botulotoxínu dosahujeme kombináciou s použitím implantátov – výplňových materiálov v oblasti pier, nosovo ústnych vrások, alebo vrások hnevu medzi obočím. Najčastejšie používame vstrebateľné implantáty, napr. kyselinu hyaluronovú, kedy efekt pretrváva približne 9 mesiacov.

Aplikácia botulotoxínu je ideálnym riešením pre tých, ktorých trápia vrásky, ale nechcú podstúpiť chirurgický lifting. Mnohí klienti mi po zákroku hovoria, že dostávajú komplimenty od známych, že vyzerajú lepšie, sviežejšie, mladistvejšie, ale nedokážu rozpoznať, čím to je. Prirodzenosť je u nás na prvom mieste. Prísne dbáme na to, aby botulotoxínové injekcie podávali len skúsení odborníci, ktorí vedia dokonale vyhodnotiť, kde je potrebné látku aplikovať a v akom množstve. Je neprípustné, aby sme u klientky vytvorili pery podobné káčerovi Donaldovi. Bohužiaľ, aj také vidíme na fotografiách celebrít, ktoré sa pri výbere pracoviska pravdepodobne nezaujímali o kvalitu a skúsenosti personálu.

Samotný zákrok je pomerne bolestivý, preto používame anestézu. Látku vpichujeme do kože veľmi jemnou ihlou a jej pôsobením dôjde v krátkom čase k uvoľneniu mimických svalov, ktoré spôsobujú vrásky. Botulotoxín svaly zároveň dočasne znehybní a tým zabráni tvorbe ďalších liniek. Zákrok je potrebné po čase opakovať, aby bol výsledný efekt trvalejší. Vysoko účinná a minimálne bolestivá je tiež kombinácia botulotoxínu s intenzívnym pulzným svetlom, doplnená o ošetrenie Nd: Yag laserom, laicky nazývaná ambulantný facelifting.
Ak si teda kladiete otázku, či botulotoxín áno, alebo nie, moja rada znie áno. Ale len na renomovanej klinike, ktorá používa kvalitný materiál a dôsledne dbá na odbornosť svojho personálu.

AUTOR: MUDr. Alexandra Novotná, dermatologička, majiteľka kliniky Esthetic

Americký bestseller Clarisonic na klinike Esthetic v Bratislave!

Kozmetický prístroj Clarisonic Skin Cleansing System, ktorým už niekoľko mesiacov žije celá Amerika, je konečne dostupný aj na Slovensku.

Clarisonic Skin Cleansing System vyrába spoločnosť Pacific Bioscience Labs, ktorá sa nedávno stala súčasťou svetoznámeho kozmetického gigantu L'Oréal. Ako odborného garanta pri prezentácii tohto prístroja na Slovensku si spoločnosť vybrala odborníčku na estetickú medicínu a starostlivosť o pleť, dermatologičkuMUDr. Alexandru Novotnú, PhD, majiteľku Kliniky Esthetic.

„Našu kliniku vyhľadávajú klienti, ktorí majú dlhodobé dermatologické problémy a problémy s akné, pretože pri jeho liečbe dosahujeme veľmi dobré výsledky. Jedným z dôvodov je aj to, že k dispozícii máme najmodernejšie prístroje a metódy, ktoré im dokážu pomôcť. Som rada, že ako prví na Slovensku, môžeme ponúknuť našim klientom opäť niečo viac, tento unikátny prístroj na čistenie pleti,“ hovorí MUDr. Novotná.

Clarisonic Skin Cleansing System je séria prístrojov na čistenie pleti. Vyrábajú sa v niekoľkých kategóriách, pričom kategória Clarisonic PRO je určená výhradne do rúk odborníkov na profesionálne ošetrenie pleti na klinikách a v dermatologických centrách. „Základom peknej pleti je jej pravidelné a kvalitné čistenie. Nie vždy je však možné pleť dokonale vyčistiť v domácich podmienkach tak, aby sme si nečistoty odstránili aj z tých najhlbších pórov a pleť pritom nepodráždili. Preto by malo byť samozrejmosťou, že si pleť necháme niekoľkokrát do roka profesionálne vyčistiť u odborníkov,“ vysvetľuje MUDr. Novotná, PhD.

Obrázok znázorňuje rozdiel v kvalite vyčistenia pleti prístrojom Clarisonic a bežným domácim čistením.

Prístroj bol vyvinutý tímom inžinierov a vedcov v Seattli v štáte Washington. Spája v sebe patentovanú technológiu s revolučnou víziou a prináša nový prístup k starostlivosti o pleť. To, čo prístroj Clarisonic robí jedinečným, je jeho sonická mikro-masážna technológia. Sonická kefka vďaka 300 mikro pohybom za sekundu vyčistí pleť až šesťkrát lepšie ako bežné čistenie rukou alebo odličovacím tampónom. Pleť je po použití prístroja dokonale čistá a vďaka pôsobeniu jemných vlasov v kefke aj svieža a hladká a to bez akéhokoľvek podráždenia či vysušenia. Prístroj je možné použiť aj na oblasti mimo tváre, na miesta, kde sa nachádza zhrubnutá koža - lakte, kolená, ramená, stehná a pod.

Výsledkom ošetrenia prístrojom Clarisonic PRO je:

 • jemnejšia pokožka
 • hĺbkové odstránenie nečistôt
 • menej viditeľné póry
 • žiadne suché a začervenané oblasti
 • lepšia absorpcia pleťových produktov

Použitie prístroja Clarisonic PRO je absolútne bezpečné, nepoškodzuje elasticitu pleti, nespôsobuje nadmernú produkciu mazu, ani pleť nedráždi.

Ošetrenie pleti prípravkami Restylane je na klinike Esthetic ešte komfortnejšie

Klinika Esthetic zareagovala na rastúce nároky klientov na komfort a v súlade s najnovšími svetovými trendami im zabezpečila pre injekčné ošetrenie pleti prípravkami Restylane najmodernejšie injekčné striekačky Restylane Skinboosters od spoločnosti Galderma.

Injekčné striekačky sa vyznačujú novým dávkovacím systémom SmartClick™, ktorý bol predstavený na 12. ročníku celosvetového kongresu anti-aging medicíny AMWC v Monaku 3. - 5. apríla 2014. Zo Slovenska sa na kongrese zúčastnili aj lekári z kliniky plastickej chirurgie a estetickej medicíny Esthetic.
Estetická medicína sa neustále mení a vyvíja. Celosvetovo sa zvyšuje dopyt po injekčnej liečbe. „Aj na našej klinike zaznamenávame zvýšený záujem o úpravy na tvári, ktoré nie sú veľkého rozsahu a nerobia sa s s cieľom zmeniť výzor. Práve naopak, sú to drobné zákroky, ktoré robia tvár prirodzene peknou. Pre okolie sú takmer nepozorovateľné, ale pre sebavedomie a dobrý pocit klienta majú veľký význam,“ vysvetľuje dôvody využívania striekačiek Restylane Skinboosters na klinike Esthetic jej majiteľka, MUDr. Alexandra Novotná, PhD..

S rastúcim dopytom vyžadujú lekári nástroje, ktoré ponúkajú väčšiu bezpečnosť, presnosť a pohodlie pri manipulácii. Výrobca týchto injekčných striekačiek sa preto snažil zabezpečiť dôsledné splnenie všetkých ich požiadaviek a novú striekačku pred zavedením do praxe podrobil rozsiahlym testom a konzultáciám medzi odborníkmi. V medzinárodnej skupine vybraných lekárov bola ako jediná zo Slovenska práve doktorka Novotná. „Nové injekčné striekačky na aplikáciu výplňových materiálov vďaka vylepšenej ergonómii presne spĺňajú naše nároky. Zvyšujú komfort pri aplikácii pre lekára aj klienta, pretože majú vstavaný jedinečný ovládač dávkovania. Vďaka tomu sa lekár môže sústrediť na techniku aplikácie a nemusí sledovať dávkovanie. Striekačka nastavuje dávkovanie sama s presnosťou na mikrokvapky,“ vysvetľuje doktorka Novotná.

Ošetrenie pleti pomocou striekačiek Restylane Skinboosters má dlhodobé priaznivé účinky na kožu. Kyselina hyalurónová v prípravkoch Restylane zlepšuje jej pružnosť, celkovú hydratáciu, pevnosť, znižuje drsnosť, odstraňuje jemné linky a tiež nedokonalosti vzniknuté po akné. Prípravky Restylane patria u klientov k najpopulárnejším a v týchto dňoch oslavujú 20 miliónov úspešných aplikácií.

Kvalita, modernosť, bezpečnosť a prirodzenosť. To sú piliere, na ktorých už osem rokov stojí

Súkromnú kliniku plastickej chirurgie, estetickej a laserovej medicíny Esthetic založila dermatologička MUDr. Alexandra Novotná PhD. v roku 2006. Rovnako ako na začiatku, aj dnes patria služby, ktoré klinika ponúka, k tým najkvalitnejším na Slovensku. Vyhľadávajú ich klienti nie len zo Slovenska, ale aj z Rakúska, Nemecka, Maďarska a Českej republiky.

Ako sa vám darí už takmer desaťročie udržiavať Kliniku Esthetic medzi najúspešnejšími súkromnými zdravotníckymi zariadeniami na Slovensku? MUDr. Alexandra Novotná PhD: Stále sa držíme toho, s čím sme začínali. Bezpečie a komfort každého jedného klienta sú pre nás to najdôležitejšie. Prísne dbáme o to, aby sme na klinike používali len prvotriedne certifikované prístroje, originálne produkty renomovaných firiem a aby v našom tíme pracovali tí najlepší odborníci. Veľmi pozorne sledujeme svetové trendy, ktoré prinášame na Slovensko. Naši lekári sa zúčastňujú na medzinárodných školeniach a konferenciách, čím zabezpečíme pre klienta pohodlie v tom, že sa môže spoľahnúť, že počas akéhokoľvek zákroku je v tých najlepších rukách. V neposlednom rade je to aj prostredie našej kliniky. Útulné a komfortné priestory v historickej budove v tichej časti Bratislavy nemajú na pohľad nič spoločné s nemocnicou. Ku každému klientovi pristupujeme individuálne a rešpektujeme jeho požiadavky a preferencie. Samozrejmosťou je absolútna diskrétnosť.

Aké zákroky vyžadujú klienti najčastejšie?
MUDr. Alexandra Novotná PhD: Na klinike vykonávame množstvo invazívnych aj neinvazívnych zákrokov. V oblasti plastickej chirurgie je to najčastejšie úprava prsníkov, lifting tváre, liposukcia, úprava nosa. V estetickej dermatológii laserové vyhladzovanie vrások, odstraňovanie pigmentácií a rozšírených cievok. Veľmi populárne je formovanie postavy technikami ako ultrazvuk, laser, vodný lúč či kryolipolýza. Klienti sa na nás často obracajú kvôli konzultáciám ohľadom znamienok a dlhodobých problémov s pleťou. Veľmi efektívne bojujeme s akné používaním svetelnej terapie.

Boli ste prvá, kto na Slovensku použil v estetickej dermatológii botulotoxín. Sú naňho rozličné názory. Aké skúsenosti s ním máte vy? MUDr. Alexandra Novotná PhD: Prvýkrát som ho aplikovala u slovenskej klientky v roku 2002 a vo svete sa používa už viac ako 20 rokov. Na základe osobných skúseností môžem povedať, že aplikácia botulotoxínu je bezpečná, efektívna a osvedčená metóda pre liečbu jemných liniek a vrások. Na našej klinike pracujeme s botulotoxínom typu A (BTX – A), ktorého účinky sú najlepšie preskúmané. Okrem odstraňovania vrások ho úspešne používame aj pri korekcii nadmerného potenia, dokážeme ním dokonca zdvihnúť špičku padnutého nosu bez operácie, či odstrániť tzv. gummy smile, ktorý trápi ženy, ktorým pri úsmeve vidno horné ďasno. Veľmi dobré výsledky aplikácie botulotoxínu dosahujeme kombináciou s použitím implantátov – výplňových materiálov v oblasti pier, nosovo ústnych vrások, alebo vrások hnevu medzi obočím. Najčastejšie používame vstrebateľné implantáty, napr. kyselinu hyaluronovú.

Aké novinky chystáte pre klientov v roku 2014?
MUDr. Alexandra Novotná PhD: Nechceme zaspať na vavrínoch. Medicína ide dopredu veľmi rýchlo a neustále sa objavujú nové prípravky, prístroje a metódy, ktoré pomáhajú ľuďom skvalitniť ich životy. Našim klientom chceme dať to najlepšie, aby aj na Slovensku mohli profitovať z aktuálnych svetových trendov. Nebudem prezrádzať dopredu, ale spomeniem aspoň absolútnu novinku v boji proti vráskam, ktorá je už dostupná na našej klinike. Nápoj Pure GOLD COLLAGEN, ktorý ozdravuje pleť zvnútra. Účinné látky potrebné na regeneráciu kolagénových a elastínových vlákien sa dostanú do tých najhlbších vrstiev kože a efekt je tak výraznejší. Naďalej budeme našim klientom poskytovať prvotriednu kvalitu služieb v cenových hladinách, ktoré jej zodpovedajú. Držím sa zásady, že naše služby neponúkame na zľavových portáloch, ale robíme všetko pre to, aby zástupy našich spokojných klientov rástli na základe pozitívnych referencií.

Zdroj: Klinika Esthetic, 2014

Kolegov na javisku som videl bez hláv, vraví Ľubomír Paulovič. Prečo šiel na plastiku?

Člen Slovenského národného divadla Ľubomír Paulovič skončil pred pár dňami v operačnej sále. Nešiel v stopách niektorých slovenských modeliek, ktoré sa dávajú „skrášľovať“ z roztopaše. Mal na to celkom prozaický dôvod. „Bolo to z nevyhnutnosti - kvôli lepšiemu videniu. Horné viečka mi už prekrývali viac ako polovicu očí. Čoraz viac som ich musel dvíhať svalmi obočia, aby som dosiahol celý priezor. Často ma večer bolievalo čelo, oči a niekedy aj hlava,“ hovorí pre PLUS 7 DNÍ.
Problémy však už dlhší čas badal aj na divadelnom pódiu. „Sem-tam som videl svojich partnerov na javisku iba od hrude dolu, ako keby som mal na hlave šiltovku so šiltom z vlastnej kože,“ pousmeje sa.

Strach a sestrička Betka
Nadočný kožný previs, ako svoje viečka umelec nazýva, zdedil po starých rodičoch a mame. S pribúdajúcimi rokmi sa mu však tento „útvar“ zväčšoval. Operácia viečok bola akútnym riešením. Paulovič netají, že mu pred zákrokom nebolo všetko jedno. „Nebudem machrovať. Jasné, že som mal strach, aj keď mám za sebou už zo štyri operačné zákroky či skalpelové stretnutia, a tie boli o čosi závažnejšie... Teraz som bol relatívne pokojný aj vďaka vedomiu, že som pod skalpelom v rukách skvelej plastickej chirurgičky Katky Simonovej,“ vysvetľuje. Nemal strach z jej pochybenia, ale z pooperačnej bolesti. Obavy ho opustili ihneď po trištvrtehodinovom zákroku, keď ho „milé baby v bielom odprevadili do odpočinkových priestorov“.
„Tam som pod dohľadom sestričky Betky strávil celú noc a ráno som odfrčal autom domov,“ hovorí spokojne. Herec si popri tomto zákroku dal odstrániť aj niektoré kožné výrastky a šošovice, čo mu ako prevenciu rakoviny kože odporučila kožná lekárka.

Zdroj: Plus 7 Dní/Karol Bustin ml., 5. január 2014
Link: http://www.pluska.sk/plus-7-dni/ludia/kolegov-javisku-som-videl-bez-hlav-vravi-lubomir-paulovic-preco-siel-plastiku.html

Tlačové správy

Dokonalosť dobrého krému je v jeho jednoduchosti

Dokonalosť dobrého krému je v jeho jednoduchosti

Americký bestseller Clarisonic na klinike Esthetic v Bratislave!

TLAČOVÁ SPRÁVA, 27. apríla 2014

Kozmetický prístroj Clarisonic Skin Cleansing System, ktorým už niekoľko mesiacov žije celá Amerika, je konečne dostupný aj na Slovensku.

Clarisonic Skin Cleansing System vyrába spoločnosť Pacific Bioscience Labs, ktorá sa nedávno stala súčasťou svetoznámeho kozmetického gigantu L'Oréal. Ako odborného garanta pri prezentácii tohto prístroja na Slovensku si spoločnosť vybrala odborníčku na estetickú medicínu a starostlivosť o pleť, dermatologičku MUDr. Alexandru Novotnú, PhD, majiteľku Kliniky Esthetic.

„Našu kliniku vyhľadávajú klienti, ktorí majú dlhodobé dermatologické problémy a problémy s akné, pretože pri jeho liečbe dosahujeme veľmi dobré výsledky. Jedným z dôvodov je aj to, že k dispozícii máme najmodernejšie prístroje a metódy, ktoré im dokážu pomôcť. Som rada, že ako prví na Slovensku, môžeme ponúknuť našim klientom opäť niečo viac, tento unikátny prístroj na čistenie pleti,“ hovorí MUDr. Novotná.

Clarisonic Skin Cleansing System je séria prístrojov na čistenie pleti. Vyrábajú sa v niekoľkých kategóriách, pričom kategória Clarisonic PRO je určená výhradne do rúk odborníkov na profesionálne ošetrenie pleti na klinikách a v dermatologických centrách. „Základom peknej pleti je jej pravidelné a kvalitné čistenie. Nie vždy je však možné pleť dokonale vyčistiť v domácich podmienkach tak, aby sme si nečistoty odstránili aj z tých najhlbších pórov a pleť pritom nepodráždili. Preto by malo byť samozrejmosťou, že si pleť necháme niekoľkokrát do roka profesionálne vyčistiť u odborníkov,“ vysvetľuje MUDr. Novotná, PhD.

Obrázok znázorňuje rozdiel v kvalite vyčistenia pleti prístrojom Clarisonic a bežným domácim čistením.

Prístroj bol vyvinutý tímom inžinierov a vedcov v Seattli v štáte Washington. Spája v sebe patentovanú technológiu s revolučnou víziou a prináša nový prístup k starostlivosti o pleť. To, čo prístroj Clarisonic robí jedinečným, je jeho sonická mikro-masážna technológia. Sonická kefka vďaka 300 mikro pohybom za sekundu vyčistí pleť až šesťkrát lepšie ako bežné čistenie rukou alebo odličovacím tampónom. Pleť je po použití prístroja dokonale čistá a vďaka pôsobeniu jemných vlasov v kefke aj svieža a hladká a to bez akéhokoľvek podráždenia či vysušenia. Prístroj je možné použiť aj na oblasti mimo tváre, na miesta, kde sa nachádza zhrubnutá koža - lakte, kolená, ramená, stehná a pod.

Výsledkom ošetrenia prístrojom Clarisonic PRO je:

 • jemnejšia pokožka
 • hĺbkové odstránenie nečistôt
 • menej viditeľné póry
 • žiadne suché a začervenané oblasti
 • lepšia absorpcia pleťových produktov

Použitie prístroja Clarisonic PRO je absolútne bezpečné, nepoškodzuje elasticitu pleti, nespôsobuje nadmernú produkciu mazu, ani pleť nedráždi.

Publikované: http://www.webnoviny.sk/zdravie/clanok/815736-americky-bestseller-clarisonic-na-klinike-esthetic/

Ošetrenie pleti prípravkami Restylane je na klinike Esthetic ešte komfortnejšie

TLAČOVÁ SPRÁVA, 11. apríla 2014

Klinika Esthetic zareagovala na rastúce nároky klientov na komfort a v súlade s najnovšími svetovými trendami im zabezpečila pre injekčné ošetrenie pleti prípravkami Restylane najmodernejšie injekčné striekačky Restylane Skinboosters od spoločnosti Galderma.

Injekčné striekačky sa vyznačujú novým dávkovacím systémom SmartClick™, ktorý bol predstavený na 12. ročníku celosvetového kongresu anti-aging medicíny AMWC v Monaku 3. - 5. apríla 2014. Zo Slovenska sa na kongrese zúčastnili aj lekári z kliniky plastickej chirurgie a estetickej medicíny Esthetic.

Estetická medicína sa neustále mení a vyvíja. Celosvetovo sa zvyšuje dopyt po injekčnej liečbe. „Aj na našej klinike zaznamenávame zvýšený záujem o úpravy na tvári, ktoré nie sú veľkého rozsahu a nerobia sa s s cieľom zmeniť výzor. Práve naopak, sú to drobné zákroky, ktoré robia tvár prirodzene peknou. Pre okolie sú takmer nepozorovateľné, ale pre sebavedomie a dobrý pocit klienta majú veľký význam,“ vysvetľuje dôvody využívania striekačiek Restylane Skinboosters na klinike Esthetic jej majiteľka, MUDr. Alexandra Novotná, PhD..

S rastúcim dopytom vyžadujú lekári nástroje, ktoré ponúkajú väčšiu bezpečnosť, presnosť a pohodlie pri manipulácii. Výrobca týchto injekčných striekačiek sa preto snažil zabezpečiť dôsledné splnenie všetkých ich požiadaviek a novú striekačku pred zavedením do praxe podrobil rozsiahlym testom a konzultáciám medzi odborníkmi. V medzinárodnej skupine vybraných lekárov bola ako jediná zo Slovenska práve doktorka Novotná. „Nové injekčné striekačky na aplikáciu výplňových materiálov vďaka vylepšenej ergonómii presne spĺňajú naše nároky. Zvyšujú komfort pri aplikácii pre lekára aj klienta, pretože majú vstavaný jedinečný ovládač dávkovania. Vďaka tomu sa lekár môže sústrediť na techniku aplikácie a nemusí sledovať dávkovanie. Striekačka nastavuje dávkovanie sama s presnosťou na mikrokvapky,“ vysvetľuje doktorka Novotná.

Ošetrenie pleti pomocou striekačiek Restylane Skinboosters má dlhodobé priaznivé účinky na kožu. Kyselina hyalurónová v prípravkoch Restylane zlepšuje jej pružnosť, celkovú hydratáciu, pevnosť, znižuje drsnosť, odstraňuje jemné linky a tiež nedokonalosti vzniknuté po akné. Prípravky Restylane patria u klientov k najpopulárnejším a v týchto dňoch oslavujú 20 miliónov úspešných aplikácií.

Publikované: http://www.webnoviny.sk/zdravie/clanok/811746-osetrenie-pleti-este-komfortnejsie/

Najúčinnejšia terapiu pre vašu pleť vďaka modernej technológii

TLAČOVÁ SPRÁVA, 6. marca 2014

Moderné technológie výrazne pomáhajú aj v dermatológii a vo svete estetickej medicíny. Okrem množstva špičkových prístrojov, ktoré denne využívajú lekári, zdravotné sestry a kozmetičky na Klinike Esthetic, disponuje toto súkromné zdravotnícke zariadenie aj najmodernejšou technológiou pre dokonalú analýzu pleti.

Tak ako každý z nás je jedinečná bytosť, aj naša pleť je jedinečná. To, čo je účinné pre jedného, nemusí účinkovať u iných. Mnohých trápi akné, rozšírené póry, pigmentové škvrny či vrásky, ktorých sa nedokážu dlhodobo zbaviť. „Často sa stretávame s klientkami a klientmi, ktorí k nám prichádzajú doslova zúfalí po tom, ako vyskúšali množstvo krémov, mastí, pílingov a procedúr na zlepšenie stavu ich pleti a nič im nepomohlo,“ hovorí MUDr. Alexandra Novotná, PhD. majiteľka Kliniky Esthetic v Bratislave.

Dôvodom je nesprávne zvolená terapia. Ale ako nájsť tú správnu a účinnú?

Na Klinike Esthetic s veľkým úspechom používajú prístroj na počítačovú analýzu pleti, ktorý ju dokonale diagnostikuje. Vďaka špeciálnemu programu zistí z fotografie tváre vytvorenej pod UV svetlom, kde presne sa nachádzajú problémové miesta, kde je pleť dehydratovaná, kde je oslabená, kde sa nachádzajú bakteriálne ložiská spôsobujúce akné a pod. „Vďaka modernej technológii, ktorú používame pri vstupnom vyšetrení, je možné exaktne určiť najúčinnejšiu liečbu konkrétneho problému, s ktorým nás klientka navštívi,“ vysvetľuje MUDr. Novotná. „Počítač nám napríklad presne ukáže miesta, na ktorých by sa vplyvom slnečného žiarenia mohli vytvoriť pigmentové škvrny. Keďže o nich vďaka špeciálnej analýze vieme skôr ako sa objavia, môžeme nasadiť účinnú terapiu alebo vybrať niektorú z kozmetických procedúr, ktorá tomu zabráni. Podobne je to s akné. Pomocou programu odhalíme bakteriálne ložiská, ktoré vieme potom cielenou terapiou vyliečiť.“ dodáva.

Počítačová analýza pleti netrvá viac ako desať minút. Klient alebo klientka príde na kliniku, kde sa im pod UV svetlom odfotí celá tvár. Fotografiu následne zosníma počítač, ktorý vďaka špeciálnemu softwaru pleť komplexne analyzuje. Analýza odhalí reálne, ale aj potenciálne problémové miesta, vďaka čomu dermatológ odporučí najefektívnejšiu terapiu, alebo kombináciu viacerých účinných metód.

Akékoľvek zákroky na pleti je dobré vykonávať v zimnom období. Slnečné žiarenie nie je také intenzívne, aby na ošetrených miestach spôsobilo hyperpigmentáciu, teda tmavé fľaky. Ak máte problém, ktorý vás dlhodobo trápi, využite ponuku Kliniky Esthetic, ktorá do konca marca vykonáva počítačovú analýzu pleti len za 10 eur. Nechajte si urobiť dokonalú diagnostiku včas, aby ste prípadné ošetrenie podstúpili ešte pred letom.

Publikované: http://www.webnoviny.sk/zdravie/clanok/798571-pocitacova-analyza-pleti-na-klinike-esthetic/

Pure & Active GOLD COLLAGEN®

Revolučnú novinku - systémovú starostlivosť o pleť Pure & Active GOLD COLLAGEN® prináša na Slovensko ako prvá Klinika Esthetic

TLAČOVÁ SPRÁVA, 7. februára 2014

Pure GOLD COLLAGEN® je tekutý doplnok stravy novej generácie, ktorý vyvinula spoločnosť MINERVA Research Labs s európskymi vedcami na základe poznatkov a výskumov z Japonska – najrozvinutejšej krajiny v oblasti anti-age medicíny.

Prípravok, ktorý ako prvá prináša na Slovensko Klinika Esthetic dodáva organizmu jedinečnú zmes aktívnych zložiek, ktoré sú nevyhnutné pre zvýšenie tvorby kolagénu v koži a hydratáciu pleti. Pure GOLD COLLAGEN® nie je krém, sérum alebo výplň. Patrí k nástrojom novej generácie systémovej starostlivosti o pleť.

Vekom pleť prirodzene starne. Znižuje sa hladina kolagénu, čo má za následok zmeny v štruktúrach kože, ktorá stráca pružnosť, začne ochabovať a objavujú sa na nej jemné vrásky. „Tajomstvo zdravej pleti a jej mladistvého vzhľadu, spočíva v systémovej liečbe a vo vyživovaní kože zvnútra. Tradičné ošetrenia sa spoliehajú len na povrchovú aplikáciu kolagénu. Tá však pre spomalenie procesu starnutia tam, kde začína - v hlbších vrstvách kože, nie je dostačujúca,“ hovorí dermatologička a majiteľka Kliniky Esthetic MUDr. Alexandra Novotná, PhD.

Nápoj Pure GOLD COLLAGEN® obsahuje hydrolyzovaný kolagén, zinok, meď, biotín, vitamíny C, E, B6, kyselinu hyalurónovú a olej z boráka lekárskeho. Po požití sa aktívne látky dostanú do tenkého čreva, odtiaľ do krvného obehu a ním do hlbokej vrstvy kože. Tam napomáhajú obnove kolagénových a elastínových vlákien a podnecujú syntézu kyseliny hyalurónovej. Výsledkom je redukcia vrások a zlepšenie kvality vlasov a nechtov.

Pre fyzicky aktívne ženy a mužov je určený nápoj Active GOLD COLLAGEN®. Okrem mladistvejšieho vzhľadu pleti a redukcie tvorby vrások, zlepšuje kvalitu vlasov, svalov, nechtov a kĺbov, pretože obsahuje glukosamin, ktorý regeneruje chrupavky a L-karnitin, ktorý spaľuje tuky a regeneruje svaly.

Tekutý doplnok stravy Pure GOLD COLLAGEN® a Active GOLD COLLAGEN® je možné kúpiť priamo na Klinike Esthetic na Partizánskej 2 v Bratislave.

Publikované: http://webmagazin.teraz.sk/styl/novinka-plet-starostlivost-esthetic/1772-clanok.html

Vyhladzovanie vrások: estetická medicína pomáha plniť sny o večnej mladosti ženám aj mužom

TLAČOVÁ SPRÁVA, 15. januára 2014

Túžba po kráse a večnej mladosti sprevádza ľudstvo odnepamäti. Posledné roky môžeme hovoriť dokonca o akomsi kulte mladosti. Každý, bez ohľadu na to, či ide o ženu alebo muža, chce vyzerať mlado, sviežo a zdravo. Vznik vrások, tých najviditeľnejších známok starnutia, chceme oddialiť maximálne ako sa len dá a keď ich už máme, chceme sa ich zbaviť, najlepšie natrvalo.

Estetická medicína je jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich medicínskych odborov. Nové typy laserov, liečebných procedúr, ale aj výživových doplnkov a liekov v rámci tzv. antiaging medicíny, nám dnes pomáhajú priblížiť sa k snu o večnej mladosti trochu viac.

Nikto však doposiaľ nevynašiel liek či metódu, ktorá by bola rovnako účinná pre všetkých. Aj štyridsiatnička s dobrou genetickou výbavou a správnym životným štýlom môže mať kožu hladšiu ako 25 ročná žena, u ktorej sa môžu prejaviť známky predčasného starnutia z dôvodu nezdravého životného štýlu. „Každému vyhovuje niečo iné, každý typ pleti si žiada individuálnu starostlivosť. Na našej klinike odporučíme klientovi po porade s dermatológom, prípadne plastickým chirurgom, taký spôsob, ktorý mu bude najviac vyhovovať a ktorý je pre jeho pleť najideálnejší. Pre dosiahnutie lepšieho efektu často kombinujeme aj viacero metód naraz,“ hovorí MUDr. Alexandra Novotná, majiteľka Kliniky Esthetic.

Azda najznámejšou neinvazívnou metódou na vyhladzovanie vrások je aplikácia botulotoxínu. Látka sa aplikuje jemnou ihlou do svalov alebo do podkožia v liečenej oblasti, najčastejšie na tvári a krku. Efekt je založený na blokovaní pohybu svalov, čím sa zabráni tvorbe mimických vrások. Botulotoxín je možné kombinovať s výplňovými materiálmi – napríklad kyselinou hyaluronovou, čím sa predĺži vyhladzujúci efekt. Veľmi účinné je aj súčasné použitie pulzného svetla a Nd: Yag lasera, čomu sa v estetickej dermatológii hovorí ambulantný facelifting. Kyselina hyaluronová sa používa aj pri metódach mezolift a revolift, kedy sa spolu s koktailom vitamínov, niekedy s prokaínom, selénom a inými látkami, injekčne aplikuje do pokožky. Metóda je vhodná na zlepšenie štruktúry pleti, ktorá pripomína scvrknuté jabĺčko, je vysušená, dehydratovaná a tvorí sa na nej množstvo vrások.

„Na prvé vrásky a tiež sivú, povädnutú pleť akoby bez života, je vhodné použiť kombináciu pulzného svetla, rádiofrekvencie a terapie tzv. LED lampou, ktorá má výborné liečebné účinky na akné a na zlepšenie tonusu pokožky. V prípade takejto kombinácie, ak ovplyvňujeme niekoľko vrstiev v koži, hovoríme o metóde 3D fotorejuvenizácie,“ vysvetľuje MUDr. Novotná. Alternatívou operačného zákroku, spojeného s anestéziou a následnou rekonvalescenciou, je aj vyhladzovanie pleti pomocou ultrazvuku, teda metóda ulthera.

Novinkou v estetickej dermatológii je omladenie pleti vlastnými bunkami. Vlastné mladé formy buniek pretvoria opotrebované kožné tkanivo, vrátia mu jeho elasticitu a omladia ho. Keďže sú to bunky telu vlastné, nemajú problém sa v ňom veľmi rýchlo uchytiť a začať rásť. Tým ho regenerujú a obnovujú. Jednou z foriem omladenia vlastnými bunkami je aj tzv. Dracula terapia, čiže liečba obohatenou krvnou plazmou. Antiaging efekt vlastnej plazmy obohatenej o krvné doštičky je v medicíne známy už desaťročia a používa sa na regeneráciu tkaniva a zlepšenie hojenia.

V niektorých prípadoch je možné vyhladiť vrásky aj vlastným tukom. Tzv. lipofilling je jednoduchý ambulantný zákrok bez potreby hospitalizácie. Využíva sa pri ňom vlastný tuk odobratý jemnučkou kanylou, ktorý je aplikovaný do rôznych lokalít na tvári a na tele. Zákrok môže byť spojený aj s liposukciou, pri ktorej sa okrem zbavenia nadbytočného podkožného tuku a vyformovania postavy použije vlastný tuk ako implantát. „Na čo je dermatológ krátky, mal by prenechať skúsenému plastickému chirurgovi“, upozorňuje doktorka Novotná a dodáva: „Pri zjavnom poklese a previse pokožky na lícach alebo viečkach nemá zmysel presviedčať pacienta o vysokej účinnosti omladzujúcich krémov, alebo o efekte fotorejuvenizácie, ktoré môžu byť len doplnkovými metódami. Moderná chirurgia sa dnes dá robiť aj v lokálnej anestéze a častokrát si nevyžaduje hospitalizáciu. Napríklad pri niťovom liftingu chirurg vôbec nepoužíva skalpel.“
Starnutie je prirodzený proces, ktorému sa nevyhne nikto z nás. Dnešná moderná medicína však dokáže jeho prejavy na pleti minimalizovať a prepožičať jej mladistvý vzhľad na dlhšie obdobie. Aby však po omladzovacom zákroku vyzerala pleť naozaj mlado a najmä prirodzene, treba ho podstúpiť na renomovanej klinike a zveriť sa do rúk iba skúseným odborníkom.

Publikované: http://webmagazin.teraz.sk/zdravie/esteticka-medicina-pomaha-plnit-sny/1681-clanok.html

Ako vyformovať postavu, keď nepomáha šport ani úprava životosprávy

TLAČOVÁ SPRÁVA, 13. decembra 2013

Pre vzhľad postavy a celkové zdravie nášho organizmu je veľmi dôležité pravidelné cvičenie, prirodzený pohyb a zdravá strava. Mnohým z nás sa však ani po namáhavom cvičení a ani po dodržiavaní všetkých zásad zdravej životosprávy nedarí vyformovať postavu tak, ako by sme si želali. Napriek snahe sa nevieme zbaviť tuku v kritických partiách ako sú brucho, zadok, boky a stehná, alebo niečo urobiť napríklad s nepeknou druhou bradou.

Moderná estetická medicína ponúka niekoľko možností, ktoré v týchto prípadoch vedia efektívne pomôcť. „Je niekoľko spôsobov, ako dokážeme u našich klientov zredukovať množstvo tuku v určitých telesných partiách. Treba však upozorniť, že tieto metódy nie sú určené na liečbu obezity,“ pripomína MUDr. Alexandra Novotná, PhD. majiteľka bratislavskej Kliniky Esthetic.

Rovnako platí, že každý, kto sa rozhodne pre zredukovanie telesného tuku, by mal starostlivo zvažovať, komu sa zverí do rúk. Akýkoľvek zásah do organizmu patrí výlučne do rúk odborníka a skúseného profesionála, ktorý klientovi dokáže vybrať a odporučiť tú najoptimálnejšiu metódu. Klinika Esthetic preto ponúka svojim klientom hneď niekoľko účinných metód. „Aj keď sú riziká týchto zákrokov minimálne, odporúčam absolvovať ich len na renomovaných pracoviskách, ktoré sú zárukou kvality a bezpečnosti,“ dodáva MUDr. Novotná.

V závislosti od viacerých faktorov, ako je vek klienta, celkový zdravotný stav, množstvo telesného tuku, jeho preferencie a pod. je možné zvoliť invazívnu alebo neinvazívnu metódu. Teda metódu, ktorá si vyžaduje alebo nevyžaduje operačný zásah.

Momentálne najúčinnejšou neinvazívnu metódu na odbúravanie podkožného tuku, ktorú vykonáva klinika Esthetic, je kryolipolýza - zmrazovanie tukových buniek. Ako hovorí MUDr. Novotná: „Ide o proces riadeného zmrazenia tukových buniek, kedy prostredníctvom intenzívneho pôsobenia chladu na konkrétnu problémovú časť tela vieme odstrániť nadmerný tuk. Obsah tukovej bunky sa následkom chladu skryštalizuje, čím bunka odumrie a lymfatický systém ju z tela odstráni.“ Ďalšou možnou metódou je laserová liposukcia SMARTLIPO. Ide o najnovšiu koncepciu tvarovania postavy pomocou laserového lúča. Je to najmenej invazívna technika liposukcie, ktorou sa dá odstrániť prebytočná podkožná tuková vrstva vo všetkých oblastiach. Nadbytočný telesný tuk je možné odstrániť aj liposukciou vodným lúčom, teda metódou Extra WAL. Tento spôsob liposukcie bol vyvinutý z dôvodu snahy o zjemnenie zákroku tak, aby bolo tkanivo poškodené čo najmenej a doba rekonvalescencie bola čo najkratšia. Pomocou prístroja body-jet sa priamo do problémových miest napustí pod tlakom cez kanylu tekutina. Vysoký tlak tekutiny neželaný tuk rozpustí. Pretože tukové bunky dospelého človeka nemajú schopnosť reprodukcie (delenie, množenie), majú tieto zákroky trvalý efekt.

Metóda, ktorá si vyžaduje operačný zásah a následnú rekonvalescenciu je klasická liposukcia, teda chirurgické odsávanie tuku. „Najčastejšie vykonávame liposukciu tváre a podbradku, podbruška, vonkajších alebo vnútorných oblastí stehien, kolien atď. Niekedy je potrebné vykonať zákrok v celkovej anestézii, v závislosti od množstva odsávaného tuku. Operácia umožňuje odsatie tuku a súčasné vyformovanie odsávanej lokality,“ objasňuje MUDr. Novotná z kliniky Esthetic.

Aj keď sú spomenuté metódy veľmi efektívne, neznamená to, že človek už nikdy nepriberie. „Aby bol výsledný efekt liposukcie trvalý, je potrebné, aby mal klient správne stravovacie návyky a pravidelne športoval alebo aspoň vykonával prirodzený pohyb. V prípade vysokého energetického príjmu a nízkeho energetického výdaja, sa bude tuk usadzovať na iných, neodsatých, miestach tela,“ upozorňuje MUDr. Novotná.

Pre všetkých, ktorí sa napriek snahe nedokážu zbaviť nadmerného tuku v určitých partiách tela, pripravila Klinika Esthetic vianočnú súťaž. Každý, kto na Klinike Esthetic absolvuje od 9. 12. 2013 do 10. 1. 2014 akékoľvek ošetrenie alebo zákrok, bude zaradený do žrebovania o procedúru LipoCryo, teda neinvazívne odstraňovanie telesného tuku zmrazením tukových buniek, zadarmo.

Publikované: http://www.teraz.sk/zdravie

Známa lekárka Alexandra Novotná vydáva ďalšiu knihu o kráse

TLAČOVÁ SPRÁVA, 13. novembra 2013

Známa slovenská lekárka, dermatologička Alexandra Novotná vydáva po úspechu knihy Krása nemá vek jej druhé pokračovanie.

Knihu Krása nemá vek 2 slávnostne pokrstili pramenitou vodou v utorok 12. novembra Erika Judínyová a Štefan Skrúcaný v bratislavskej kaviarni Urban Space na Námestí SNP. Na krste sa zúčastnili priatelia, známi a ďalší osobní hostia doktorky Novotnej, medzi ktorými nechýbali aj Marcella Molnárová, manželka Borisa Filana herečka Ingrid Filanová, hlavný hygienik SR Ivan Rovný, básnik Ľuboš Zeman, manželka slovenského veľvyslanca v Prahe Jana Weissová a dokonca aj Mikuláš Dzurinda či Milan Kňažko.

Pochutili si okrem iného na vegetariánskych a bezlepkových dobrotách z chránenej kaviarne Zrnko a ak si myslíte, že si pripíjali šampanským, mýlite sa. Welcome drinkom na tomto netradičnom krste bol domáci ľadový čaj.

Impulzom k vydaniu pokračovania úspešnej knihy bolo podľa doktorky Novotnej aj to, že jej prvá kniha zaujala nie len laickú verejnosť, ale aj profesionálov pracujúcich vo svete krásy a zdravia: „Jej úspech ma nesmierne potešil. Zistila som, že knihu používali aj profesionálne kozmetičky na výučbu, keďže neexistovala žiadna ucelená odborná literatúra v tejto oblasti.“

Nové, 215-stranové dielo vychádza s odstupom šiestich rokov. Za ten čas sa v plastickej chirurgii a estetickej medicíne mnohé zmenilo. Kniha je plná nových metód a poznatkov. Dnes vo svete krásy dominujú bezpečnosť a zníženie rizika, neinvazívnosť, ale najmagickejším slovíčkom je – prirodzenosť. „O prirodzenosti sú dnes hádam všetky kongresy týkajúce sa estetickej medicíny a po prirodzenosti túžia aj všetci tí, ktorí siahnu na kľučku na vchodových dverách našej Kliniky Esthetic. Prirodzenosť je cieľ, ktorý som opakovala aj lekárom, ktorých som za tie roky školila a boli ich desiatky,“ dodáva doktorka Novotná.

Na vzniku publikácie sa okrem Alexandry Novotnej podieľali aj ďalší odborníci z lekárskeho prostredia. Jej klientmi sú nielen známe osobnosti ako Adriana Kmotríková, Marcella Molnárová, Erika Judínyová či Štefan Skrúcaný, ale aj bežní ľudia s trápeniami, ktoré má každý z nás. „Stretla som sa s týranými ženami, ktoré napriek všetkému dokázali nestratiť silu a nádej, znova sa postavili na nohy a so vztýčenou hlavou kráčali ďalej životom. Ako napríklad tridsaťročná Janka. Manžel ju týral, bil, urážal, osemkrát jej zlomil nos palicou. Mala ho taký doráňaný, že nepomohla ani plastická chirurgia. Strávili sme veľa času, kým sa ho podarilo aspoň ako tak upraviť. Nevzdala sa. Vychováva dve deti, študuje, angažuje sa v pomoci týraným ženám. Jej sila a vnútorná vyrovnanosť sú niečo, čo neprestávam obdivovať,“ hovorí doktorka Novotná o jednom z osudov, s ktorými sa stretáva v praxi, a ktoré nájdete aj v jej novej publikácii.

Kniha na pozadí skutočných príbehov odhalí čitateľom mnohé zaujímavosti z oblasti plastickej chirurgie a estetickej medicíny. Za všetky spomeňme napríklad zásady, ktoré treba dodržiavať pri zväčšovaní prsníkov, dozviete sa, pre koho je úprava ženských predností vhodná a podľa čoho si vyberať správnu veľkosť implantátov. Autorka nevynecháva ani tému možných rizík pri úprave ovisnutej kože na tvári či podrobný postup pri transplantácii vlasov.

Kniha je dostupná v internetovom kníhkupectve ipark.sk.

Publikované: http://www.teraz.sk/knihy/krst-lekarka-alexandra-novotna-kniha/

Prezidentka laseroterapeutickej spoločnosti varuje: „Pri laserovom zákroku sa kompromisy nevyplácajú!“

TLAČOVÁ SPRÁVA, 4. novembra 2013

Dnes sa v medicíne stretneme s množstvom zákrokov, pri ktorých sa používajú rôzne druhy laserov. Neexistuje jeden univerzálny na všetky zdravotné problémy, jednotlivé typy sa od seba odlišujú hlavne intenzitou žiarenia. Laser je skvelým výdobytkom modernej vedy a výborným pomocníkom, ktorý dokáže pacientom pomôcť pri rozličných problémoch. Jeho fotochemické a biostimulačné účinky pomáhajú rýchlejšie hojiť zápaly, redukovať jazvy, či odstraňovať nežiaduce novotvary. V estetickej medicíne sa s úspechom používa na odstraňovanie akné, pigmentácií, rozšírených cievok, plesňových ochorení, neželaného ochlpenia a dokonca efektívne odstraňuje tetovanie a permanentný make-up.

Ako však upozorňuje MUDr. Alexandra Novotná, PhD., prezidentka Slovenskej laseroterapeutickej spoločnosti a majiteľka kliniky Esthetic: „Rovnako ako môže laser pomôcť, môže aj ublížiť. Prvotriedne certifikované lasery, ktoré nie sú lacnou záležitosťou používajú kvalitné medicínske centrá s odborne zaškoleným personálom. Na trhu sú však dnes bežne dostupné aj finančne nenáročné verzie, hromadne dovážané najmä z Číny. A práve po nich siahajú v záujme šetrenia mnohé pracoviská. V kombinácii s nekvalifikovaným personálom môže takýto laser spôsobiť pacientovi či klientovi nezvratné poškodenie zdravia.“

Nekvalitný laser nemá v tom najlepšom prípade žiaden efekt a následkom sú len zbytočne vyhodené peniaze za zákrok. Často sa však stáva, že v dôsledku jeho použitia dôjde k spáleniu pokožky a niekedy dokonca v oblastiach očí aj k spáleniu sietnice a oslepnutiu. Ľudia by teda nemali riskovať a dôsledne zvážiť, aké pracovisko si na realizáciu laserového zákroku vyberú.

Ako teda môžu ľudia zistiť, či je alebo nie je laser bezpečný? Odborníčka MUDr. Novotná odporúča: „Akýkoľvek laserový zákrok by sme mali podstúpiť výlučne v zdravotníckom zariadení, kde laser obsluhuje lekár s licenciou a sú prítomné zdravotné sestry. Zariadenie musí spĺňať povolenie na používanie laserov od VÚC, príslušného odboru hygieny a samozrejme certifikovaný by mal byť aj samotný prístroj.“

Laserový zákrok, aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, nie je žiadna jednoduchá záležitosť. Vyžaduje si odborný prístup profesionálov a špičkovú technológiu. Aj v tomto prípade platí, že v záujme vlastného zdravia je dobré nerobiť kompromisy a z toho čo nám trh ponúka si vybrať len to najlepšie.

Publikované: http://webmagazin.teraz.sk/

Napísali o nás

Napísali o nás
Napísali o nás

Kontakt

Esthetic, s.r.o.
Partizánska 2
811 01 Bratislava

Otvorené:
Pondelok - Piatok
07:00 - 19:00