Operácia nosa - rhinoplastika

Nos zaberá celú štvrtinu profilovej časti tváre a preto akákoľvek odchýlka tvaru, veľkosti, uloženia má dalekosiahly vplyv na celkový vzhľad – výzor tváre.

Operácia nosa

Rhinoplastika je estetická operácia, ktorej cieľom je úprava vrodenej alebo získanej (úraz, operácia) deformácie nosa ako aj nosovej prepážky. Obvykle sa jedná o zmenšenie nosa alebo jeho časti, napríklad špičky alebo odstránenie hrbu na chrbte nosa, zúženie alebo repozíciu – vyrovnanie nosa pre jeho vybočenie. Menej častá býva úprava nosa zväčšením – napríklad pri stratách, defektoch mäkkých tkanív, chrupaviek, kosti po úrazoch alebo operáciách pre nádorové ochorenie. Operáciou nosa dosiahneme zmenu vo výzore tváre v zmysle zjemnenia, omladenia.

Rhinoplastiku vykonávame u dospelých žien alebo mužov (u osôb s ukončeným rastom skeletu teda po 18 roku).

Operácia trvá približne 90 min. Ale môže podľa rozsahu trvať aj 3 – 4 hodiny. Prebieha pod vplyvom sedatív v lokálnej anestézii. U rozsiahlejších výkonov je nutná celková anestéza.

Operácia je ukončená fixáciou nosa a nosnou tamponádou. Operácia a pooperačný priebeh sú minimálne bolestivé. Diskomfort spôsobuje tamponáda ponechaná 24 hodín po operácii a fixačný obväz nosa. Preväzujeme 3x po operácií – vyberáme tamponádu a dvakrát kontrolujeme dlahu s výberom fixačných stehov. Rekonvalescencia podľa rozsahu zákroku trvá 1 – 2 týždne, dovtedy zmiznú modrinky, opuchy pretrvávajú pri väčších zákrokoch niekedy až do troch mesiacov po operácii. Za účelom dosiahnutia želaného výsledku zdôrazňujeme nutnosť pooperačnej disciplíny. Funkcia dýchania nie je estetickou rhinoplastikou nijako narušená, naopak snažíme sa prúdenie vzduchu na problémovej strane vylepšiť.

Ťažké poruchy dýchania pre vybočenú nosovú prepážku, či hypertroficku – zbujnelú sliznicu patria do rúk iného odborníka – otoralingológa, s ktorým plastický chirurgovia často spolupracujú.

Kontakt

Esthetic, s.r.o.
Partizánska 2
811 01 Bratislava

Otvorené:
Pondelok - Piatok
07:00 - 19:00