Zväčšovanie prsníkov

Ženské prsia boli od nepamäti symbolom krásy a ženskosti, aj preto je zväčšovanie prsníkov jednou z najčastejších operácií na našom pracovisku.

Zväčšovanie prsníkov

Z histórie

Silikónové implantáty na zväčšenie prsníkov sa používajú už od začiatku 60. rokov. Odvtedy sa viac ako dva milióny žien rozhodlo pre zväčšenie prsníkov silikónovými implantátmi. Kvalita implantátov sa neustále zdokonaľuje. Spolupráca medzi ženami, ktoré majú prsníkové implantáty, plastickými chirurgmi ako aj výrobcami implantátov umožňuje neustále prispôsobovanie sa najnovším medicínskym a technickým poznatkom.

Prvé silikónové prsníkové implantáty vyrobené v 60. rokoch boli okrúhle a s hladkým povrchom.

Koncom 80. Rokov boli vyvinuté implantáty s textúrovaným (zdrsneným) povrchom.

V 90. rokoch boli vyrobené prvé anatomické implantáty, ktoré majú tvar kvapky a svojím tvarom viac kopírujú tvar prirodzeného prsníka.

Počet žien, ktoré sa rozhodli pre zväčšenie prsníkov, sa v priebehu posledných pár rokov neustále zvyšuje. Podstatne vzrástol aj počet rekonštrukcií prsníkov po čiastočnom alebo úplnom odstránení prsníka pri rakovine prsníkov, aj pri korekcii vrodených vývojových vád prsníkov. Spolu so zväčšením prsníkov sa tieto operácie stali jednými z najčastejšie vykonávaných operácií v oblasti plastickej a rekonštrukčnej chirurgie

Zákrok

Ide o zákrok, pri ktorom sa pod prsnú žľazu, častejšie však pod prsný sval, vložia cez rez vedený v ryhe pod prsníkom silikónové implantáty rôznej veľkosti. Operujeme zvyčajne v celkovej anestéze, zákrok trvá približne jeden a pol hodiny. Bezprostredne po operácii klientka dostáva špeciálnu elastickú podprsenku, ktorú nosí približne 3 – 6 týždňov, kým jej nevyberieme stehy. Pooperačné bolesti sú individuálne, pre lepšie zvládnutie sa podávajú analgetiká. Stehy sa vyberajú na štrnásty deň. Po zákroku sa neodporúča fyzická námaha, prvý mesiac zdvíhanie ťažkých vecí a tri mesiace spanie na bruchu.

Pred operáciou vyžadujeme:

  • potvrdenie dobrého zdravotného stavu spolu s laboratórnym aj klinickým interným vyšetrením!
  • Preventívne podávame antibiotiká.
  • Výsledky zákrokov pretrvávajú a často veľmi výrazne zmenia imidž dotyčnej ženy.

Prsníkový implantát môže byť umiestnený pod prsnou žľazou (subglandulárne) alebo pod prsným svalom (submuskulárne).

Rez, ktorým sa vkladá implantát, je vedený čo najnenápadnejšie, troma možnými spôsobmi:

  1. v záhybe pod prsníkom - je to najčastejšie používaný spôsob vkladania implantátu. Tento postup pre pacientku znamená asi len 4 - 6 cm dlhý rez v ryhe pod prsníkom.
  2. v podpazuší - jazva je pri tomto type rezu minimálne viditeľná.
  3. okolo prsnej bradavky - rez na hranici prsného dvorca v jeho dolnej polovici. Jazva je po určitej dobe málo viditeľná, môže však dôjsť k jej roztiahnutiu.
  1. Okrúhly implantát je vhodnejší vtedy, ak si želáme dodať vrchným častiam prsníkov okrúhle krivky. Operáciou sa dosiahne zväčšenie veľkosti prsníkov s jemne okrúhlym tvarom v hornej časti prsníka.
  2. Anatomické implantáty sú vhodnejšie, ak chceme dodať prsiam prirodzenejší tvar. Operáciou sa dosiahne zväčšenie prsníkov, s prirodzenejším sklonom prsníkov. Oba typy implantátov zväčšia veľkosť Vašich pŕs. V závislosti od vzhľadu, ktorý chcete dosiahnuť, uprednostnite vhodnejší typ implantátu.

Zväčšovanie prsníkovDôležitý rozdiel je v povrchu implantátov. Implantáty s textúrovaným povrchom nahradili implantáty s hladkým povrchom. Prirodzenou reakciou organizmu je, že si vytvára kapsu (akýsi obal) okolo každého cudzieho telesa v organizme, teda aj okolo implantátu. Zahojené tkanivo alebo kapsa, ktorá sa normálne tvorí okolo implantátu, sa môže sťahovať a tým napínať alebo stláčať implantát. Tento dej nazývame kapsulárna kontrakcia. Po niekoľkých rokoch sa niektorým ženám môže zmeniť tvar prsníka. Stvrdnutie a bolesť v prsníku bývajú výsledkom kontrakcie. Ak sa tieto okolnosti vyskytnú je potrebná chirurgická korekcia alebo odstránenie implantátu.

Textúrované implantáty vykazujú menšie riziko kapsulárnej kontrakcie ako implantáty s hladkým povrchom. Aby mohol plastický chirurg vybrať vhodný typ a veľkosť implantátu je dôležité, aby Vás prezrel, zmeral prsníky a hrudník a aby ste sním prediskutovali svoje predstavy o veľkosti a tvare prsníkov po operácii. Mnohé ženy majú sklon premýšľať o prsiach vo vzťahu k veľkosti podprsenky. Napríklad, pri súčasnej veľkosti podprsenky 75 A uvažujú po augmentácii (zväčšení) o veľkosti 75 C. Okrem veľkosti prsníkov treba však súčasne zvážiť aj ich tvar a celkové proporcie. Pomocou výberu správneho druhu implantátu sa dá dosiahnuť efekt zoštíhlenia pásu a celkového zlepšenia postavy.

Zväčšovanie prsníkovVeľkosť podprsenky by nemala byť jediným kritériom pri Vašom výbere. Miery ako šírka, výška a projekcia popisujú tvar prsníka a pomôžu Vám aj Vášmu chirurgovi konkrétne sa zamyslieť nad individuálnym výsledkom, ktorý očakávate. Šírka pŕs je veľmi dôležitým rozmerom, pretože určuje, aká je vzdialenosť medzi prsníkmi. Určuje tiež vonkajšie krivky prsníkov, ktoré možno chcete zväčšiť kvôli lepšej rovnováhe so šírkou bokov. Váš chirurg tiež zhodnotí existujúci tkanivový kryt Vášho prsníka.

Ak nemáte dostatočne veľa tkaniva na prekrytie, lekár Vás musí upozorniť, že rozšírením prsníka, ktoré požadujete, riskujete viditeľný alebo hmatateľný okraj Po kompletnom vyšetrení plastickým chirurgom, po jeho rozhodnutí pre typ operácie a typ implantátu, sa pacientka podrobí predoperačnému internému a prípadne mamografickému vyšetreniu.

Niektoré pracoviská ho pokladajú za nevyhnutné. Najmenej mesiac pred zamýšľanou operáciou je zakázané užívať lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi. Informujte svojho chirurga o tom, aké lieky užívate! Pacientka by nemala trpieť žiadnou vírusovou alebo inou chorobou, alebo byť v rekonvalescencii.

Je doporučené vziať si zo sebou odev, ktorý sa nepreťahuje cez hlavu. V deň operácie preverí ešte zdravotný stav pacientky anesteziológ.

Kontakt

Esthetic, s.r.o.
Partizánska 2
811 01 Bratislava

Otvorené:
Pondelok - Piatok
07:00 - 19:00